Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Dobry posiłek w szpitalu” w Piekarskim Centrum Medycznym

Autor: w dniu 2023-12-13

Z końcem listopada w Piekarskim Centrum Medycznym ruszył organizowany przez NFZ program pilotażowy "Dobry posiłek w szpitalu". Dyrekcja szpitala podkreśla, że odpowiednio dobrane żywienie jest ważnym elementem procesu zdrowienia.

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich jest kolejną placówką medyczną na Śląsku, która przystąpiła do programu "Dobry Posiłek". To oznacza, że pacjenci mają już mniej powodów do narzekań jeśli chodzi o to, co jest serwowane na oddziałach:

-Dobry posiłek polega na tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci dodatkowe środki na to, aby te posiłki były lepsze i bardziej kaloryczne, żeby zabezpieczały wszystkie potrzeby pacjenta. Nasza pani dietetyk, którą mamy w szpitalu, na dany miesiąc już pod ten program układa jadłospis i każdego dnia zdjęcie posiłku zamieszczamy na stronie internetowej naszego szpitala oraz przekazujemy to do Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż NFZ może przyjechać na kontrolę i sprawdzić czy dedykowane środki są przez nas wykorzystywane prawidłowo – mówi  Małgorzata Smoleń, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

Prezes Smoleń dodaje, że wszystkie posiłki są przygotowywane w szpitalnej kuchni.

-Mamy własną kuchnię, to nie jest katering. To jest gotowane wszystko w naszej kuchni, mamy to pod szczególną kontrolą dietetyka, szefa kuchni, więc posiłki są bardzo smaczne, zawsze są świeże. Nigdy nie było żadnego problemu, nawet wtedy, gdy mieliśmy mniejsze środki. W tej chwili, kiedy mamy większe środki, bo w 100 procentach większe, możemy sobie pozwolić na to, żeby nasze panie kucharki, które świetnie gotują, mogły przygotowywać wspaniałe posiłki dla naszych pacjentów – dodaje prezes Smoleń.

Program "Dobry posiłek w szpitalu" jest w polskich szpitalach tylko pilotażem, ale dietetycy i przede wszystkim pacjenci liczą na to, że zostanie on na stałe wprowadzony w placówkach medycznych.

W każdym tygodniu piekarski szpital oferuje trzy rodzaje diety: podstawową, łatwostrawną oraz ograniczoną łatwością przyswajania węglowodanów. Wszystko dlatego, że żywienie pacjentów jest integralną częścią całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia jest – jak podkreśla Piekarskie Centrum Medyczne – istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności zarówno leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych. Fundusz przekaże ocenę wyników programu pilotażowego ministrowi zdrowia w terminie do 31 października 2024 roku.