Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Autor: w dniu 2024-02-23

Depresja to podstępna choroba, która ma wiele twarzy. Może widzisz ją codziennie w lustrze, mijasz na korytarzu lub gdy przeglądasz social media? W Polsce z problemem tym boryka się ponad 1,2 miliona osób.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to właściwy moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan. Czy powinno tak być? Wedle specjalistów – zdecydowanie nie.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – co warto wiedzieć?

Depresja, co podkreślają specjaliści, jest schorzeniem, które można porównać do innych chorób takich jak grypa, Alzheimer, cukrzyca czy padaczka. Posiada swoje określone definicje, kryteria diagnozy i metody leczenia. Choć objawy depresji czasem nie są widoczne na pierwszy rzut oka, nie czyni jej to mniej ważną od innych dolegliwości. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy statusu materialnego.

Depresja zmienia funkcjonowanie mózgu na poziomie chemicznym i strukturalnym, co można uwidocznić w badaniach naukowychtłumaczy lekarz Marcin Zarzycki.

Co może powodować depresję?

Depresja może mieć jedną, wyraźną przyczynę – np. pojawia się po utracie bliskiej osoby, ale może także być kombinacją genów, predyspozycji i środowiska, w jakim ktoś dorastał. Poza przyczynami genetycznymi i biologicznymi depresję może uruchomić szereg czynników stresowych, takich jak:

 • wypadek,
 • utrata pracy,
 • zakończenie związku,
 • przytłaczający nadmiar pracy i obowiązków,
 • utrata sprawności.

Jak rozpoznać, czy cierpisz na depresję?

Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

 • obniżenie nastroju,
 • utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
 • brak energii i osłabienie.

Ostateczną diagnozę depresji postawi lekarz psychiatrii po dokładnym wywiadzie z pacjentem. Każdy przypadek jest inny, dlatego też choroba może przebiegać inaczej. Jeśli zauważasz takie objawy jak brak energii, brak koncentracji, smutek, brak apetytu, problemy ze snem, poczucie winy czy myśli samobójcze – wystarczy odnotować jeden z nich – skontaktuj się ze specjalistą.

Oprócz wyżej wymienionych objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawiać dodatkowe symptomy, takie jak:

 • ataki płaczu,
 • agresja (fizyczna, słowna) względem siebie lub innych,
 • poirytowanie,
 • lęk przed pozostawaniem samemu (nawet na chwilę),
 • nadmierne zmęczenie, letarg.

– Łatwo przeoczyć sygnały płynące od dziecka, myląc je z "burzą hormonalną". Warto obserwować dziecko, słuchać co mówi i w razie wątpliwości udać się na wizytę do specjalisty, żeby nie mieć później wyrzutów sumienia, że coś przeoczyliśmykomentuje psycholog Jagoda Turowska.

Gdzie szukać pomocy?

Aby zdiagnozować depresję, możesz umówić się na bezpłatną wizytę w ramach NFZ.  Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zlecić odpowiednią terapię. W przypadku choroby u dzieci nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców.

Mapa punktów pomocy

Jeśli masz myśli samobójcze i planujesz zrobić sobie krzywdę (lub obserwujesz to u innej osoby), wezwij pogotowie (numer alarmowy 112 lub 999). Wezwanie karetki do osoby, której życie jest realnie zagrożone z powodu zaburzeń lub choroby psychicznej, nie różni się niczym od innych sytuacji, w których zwracamy się o pomoc do pogotowia ratunkowego.

Światowy Dzień Walki z Depresją [ROZMOWA]