Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Czy jest skuteczna?

Autor: w dniu 2023-01-04

Esperal, czyli popularna wszywka alkoholowa, znacznie ułatwia proces terapeutyczny leczenia alkoholizmu. Dla wielu osób uzależnionych poddanie się zabiegowi wszycia Esperalu stanowi pierwszy krok na drodze do wyjścia z nałogu. Pacjenci decydują się na zaszycie, by w sztuczny sposób zmotywować się do odstawienia alkoholu etylowego i utrzymania długotrwałej abstynencji. Skuteczność wszywki alkoholowej jako farmakologicznego sposobu na wsparcie alkoholika podczas terapii zależy przede wszystkim od jego nastawienia i wiedzy. Już podczas konsultacji medycznej poprzedzającej zabieg informuje się go o zaleceniach i wskazaniach lekarskich. Poznaje mechanizm działania Esperalu i świadomie wyraża zgodę na jego podskórne wszycie. Tym samym potwierdza, że zapoznał się z konsekwencjami niestosowania się do zaleceń, wśród których najbardziej nieprzyjemną jest reakcja disulfiramowa.

Z obawy przed wystąpieniem niebezpiecznych objawów po połączeniu alkoholu z Esperalem, większość pacjentów skutecznie powstrzymuje się przed wypiciem alkoholu i stosowaniem produktów zawierających etanol podczas stosowania wszywki. W psychice osoby zaszytej wzbudzona zostaje awersja i obawa przed spożywaniem alkoholu. Wszywka alkoholowa (Esperal) blokuje wydzielanie jednego z najistotniejszych enzymów wątrobowych człowieka – dehydrogenazy aldehydowej. Jest ona niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu metabolizmu etanolu. Z tego względu działanie Esperalu odczuwają w postaci szeregu nieprzyjemnych dolegliwości jedynie ci pacjenci, którzy postępują niezgodnie ze wskazówkami lekarza. Dla trzeźwych alkoholików obecność leku w organizmie jest nieodczuwalna. Terapia awersyjna uważana jest przez pacjentów nie tylko za skuteczną, ale również opłacalną metodę wspomagania walki z alkoholizmem. Zabieg kosztuje kilkaset złotych, ale raz wykonany zapewnia nawet roczną skuteczność.

Wspomaganie leczenia alkoholizmu

Farmakologiczne metody wsparcia leczenia alkoholizmu, wśród których prym wiedzie wszywka alkoholowa, cieszą się rosnącą popularnością wśród uzależnionych pacjentów. Wskazaniem do jej zastosowania jest przede wszystkim chęć zwiększenia motywacji alkoholika do walki z nałogiem i przerwania ciągu alkoholowego. Najczęściej z możliwości tej korzystają zatem chorzy zmagający się z zaawansowaną postacią choroby alkoholowej w jej przewlekłej lub krytycznej fazie rozwoju. Wówczas tracą kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanych trunków. Zmienia się sposób ich zachowania, codzienność podporządkowują oni uzależnieniu alkoholowemu i objawom odstawiennym, odczuwanym po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Esperal jest szansą na rozpoczęcie i utrzymanie trzeźwości. Awersyjne metody wspomagające leczenie alkoholizmu stosuje się wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Wszywka alkoholowa – Esperal – Disulfiram WZF

Powszechna wszywka alkoholowa dostępna jest w aptekach jako lek o nazwie Disulfiram WZF. To substancja bezpieczna i legalna, którą zakupić może każdy, kto posiada aktualną receptę. Lek Esperal stosuje się w specjalistycznych placówkach i ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak Centrum Medyczne Galmedic, gdzie dla pacjentów dostępny jest on od ręki podczas zabiegu implementacji wszywki. Przed przystąpieniem do rozpoczęcia procedury medycznej pacjent musi zostać zakwalifikowany do zaszycia. W tym celu odbywa się wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz wykonuje badanie podmiotowe pacjenta. Zbiera również niezbędne informacje w formie wywiadu medycznego. Dzięki temu jest w stanie określić optymalną dawkę leku konieczną do wszycia do wnętrza organizmu chorego. Pod uwagę chirurg bierze przede wszystkim ogólny stan zdrowia pacjenta, stopień jego uzależnienia, wiek, wagę, obecność objawów odstawiennych, długość ciągów alkoholowych i ewentualnych okresów abstynencji.

wszywka alkoholowa katowice

Substancją czynną leku Esperal jest disulfiram. Z jego udziałem dochodzi do blokady reakcji metabolicznej, czyli trawienia alkoholu etylowego. Jeżeli zaszyty pacjent pozostaje trzeźwy, substancja ta jest dla jego organizmu całkowicie bezpieczna i nie powoduje nieprzyjemnych objawów. W momencie jej połączenia z alkoholem etylowym, w krwiobiegu alkoholika wzrasta stężenie toksyn i pojawiają się dolegliwości wynikające z tzw. reakcji disulfiramowej. Ona za kolei jest patologiczną odpowiedzią ustroju na brak możliwości szybkiego metabolizmu etanolu. Disulfiram jako bloker dehydrogenazy aldehydowej zaburza przebieg szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. Tym samym przyczynia się do wydłużenia tego procesu i powoduje zaleganie aldehydu octowego w krwiobiegu w niebezpiecznym dla zdrowia stężeniu. W fizjologicznych warunkach toksyna ta przekształca się w kwas octowy, obojętny dla ustroju.

Reakcja disulfiramowa po spożyciu alkoholu

Możliwość wystąpienia nieprzyjemnych objawów reakcji disulfiramowej powstrzymuje alkoholika przed sięganiem po trunki podczas stosowania wszywki alkoholowej. Wśród nich wymienia się intensywne zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, nadpotliwość, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi. Pierwsze objawy reakcji disulfiramowej zaszyty nałogowiec może odczuć już po upływie kilku minut od spożycia alkoholu, czyli podjętej próby przepicia wszywki. Co więcej, utrzymują się one i zwiększają swoje nasilenie przez kilka lub nawet kilkanaście kolejnych godzin. Pacjenci, którzy pozostają bez opieki specjalistów, narażeni są na uszczerbek zdrowia lub stan zagrożenia życia. Zatrucie aldehydem octowym może skutkować zawałem mięśnia sercowego, udarem mózgu, zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi, utratą przytomności, a nawet nagłym zatrzymaniem krążenia.

Jak wygląda zabieg implantacji wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa wszywana jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Chirurg posługuje się skalpelem, za pomocą którego przerywa ciągłość tkanek skórnych tuż nad pośladkiem pacjenta. Cięcie chirurgiczne prowadzi w głąb tkanek, docierając do struktur podpowięziowych. Pod mięśniem pośladkowym wypreparowuje kieszonkę, w której następnie umieszcza wyliczoną dawkę jałowych tabletek Esperalu. Zwykle jest ich kilka, zależnie od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Na ciele chorego powstaje rana, którą lekarz zszywa za pomocą nici chirurgicznych. Szwy zabezpiecza jałowym opatrunkiem, a uzależniony może opuścić placówkę medyczną tuż po zakończeniu tej mało inwazyjnej procedury medycznej.

Wszywka alkoholowa – działanie i czas skuteczności

Oryginalna wszywka alkoholowa stopniowo uwalnia się do organizmu chorego pacjenta nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Działa natychmiast po wykonaniu zabiegu i niemożliwe jest samodzielne usunięcie wszywki. Esperal to środek, który alkoholik może stosować wielokrotnie. Istnieje bowiem możliwość kilkukrotnego wykonania zabiegu zaszycia disulfiramu do wnętrza ciała. Kolejne operacje wykonuje się jednak nie wcześniej niż po upływie 8 miesięcy od daty poprzedniej. To, jak długo Esperal działa w organizmie pacjenta, zależy od jego indywidualnych predyspozycji, tolerancji i wrażliwości na substancję leczniczą, stopnia uzależnienia i odpowiednio dobranej dawki leku.

Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego

Podstawowym przeciwwskazaniem do wszywania Esperalu jest stan upojenia alkoholowego pacjenta. Dyskwalifikuje go spożycie nawet niewielkiej dawki etanolu przynajmniej dobę przed planowanym zabiegiem. Oryginalny Esperal wszywa się bowiem wyłącznie trzeźwym pacjentom, u których nie stwierdzono nadwrażliwości na składniki leku. Przeciwwskazaniem do wszycia wszywki alkoholowej mogą okazać się również niektóre schorzenia przewlekłe. Wśród nich wymienia się przede wszystkim niewydolność serca, nerek, wątroby, cukrzycę. Do zabiegu nie kwalifikuje się ponadto osób ze złożonymi zaburzeniami psychicznymi, w tym również depresją lub podejmujących próby samobójcze w przeszłości.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

W Centrum Medycznym Galmedic pacjenci mają do wyboru kilka możliwości pakietowych. Wszywka alkoholowa jest dostępna w placówce w cenie od 650 złotych – opcja podstawowa z konsultacją lekarską. Dostępna jest również opcja za 850 złotych (wszywka PLUS) oraz za 2100 złotych (połączona z przeprowadzeniem odtrucia alkoholowego). W cenę zabiegu wliczony jest koszt opieki lekarskiej, użytych medykamentów, znieczulenia, dawki leku, przygotowania chorego do zabiegu i jego pobytu w placówce. Pacjent nie musi samodzielnie kupować Esperalu, nie musi również posiadać skierowania na wykonanie zaszycia. Implantację Esperalu w placówce wykonuje się w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Nałogowiec opuszcza Centrum Medyczne Galmedic tuż po zakończeniu procedury medycznej.

Kliknij link i dowiedz się więcej na temat wszywki alkoholowej w Centrum Medycznym Galmedic: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Kompleksowe leczenie choroby alkoholowej

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej i wzmocnić motywację nałogowca do zaprzestania spożywania alkoholu zaleca się stosowanie wszywki alkoholowej jednocześnie z innymi metodami kompleksowej terapii uzależnienia. Jedną z wiodących form wsparcia jest psychoterapia (indywidualna lub grupowa). Uczestnictwo w spotkaniach z terapeutą pozwala na przekształcenie motywacji zewnętrznej (sztucznie wywołanej za pomocą wszywki) w wewnętrzną chęć chorego do walki z nałogiem. Zmiana nastawienia i świadomość posiadanego problemu alkoholowego stanowią najskuteczniejszą metodę terapeutyczną.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.