Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: wodne place zabaw już otwarte. Co z ORW Rolna?

Autor: w dniu 2023-07-14

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach informował 11 lipca o tymczasowym zamknięciu dwóch wodnych placów zabaw i kąpieliska ORW Rolna. Dziś wiadomo, że dwa obiekty już są otwarte. Do nich dołączy kolejny.

W poniedziałek MOSIR Katowice poinformował, podjęto decyzję o prewencyjnym zamknięciu obiektów na kilka dni, by przeprowadzić dodatkową dezynfekcję. Sytuację udało się dość szybko opanować, bo obiekty znów będą dostępne dla użytkowników, w przypadku dwóch z nich zostały otwarte już dziś. Udało się bowiem oczyścić wodę na dwóch wodnych placach zabaw przy ulicach Biedronek i Pułaskiego

-Udało nam się wyeliminować bakterię w pełni z dwóch wodnych placów zabaw. Są do dyspozycji mieszkańców Katowic i regionu. Równocześnie jesteśmy na jak najlepszej drodze do tego, żeby z tą bakterią poradzić sobie na basenie Rolna. Tam w kilku nieckach udało się zupełnie tę bakterię wyeliminować, jeszcze w dwóch miejscach się znajduje. Jeszcze w badaniach próbek wody z tych miejsc jeszcze się pojawia. Mamy nadzieję, że może w weekend lub na początku tygodnia basen będzie znów dostępny dla mieszkańców – mówił dziś przed godziną 11.00, w trakcie rozmowy z Adamem Złotorowiczem dyrektor katowickiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Daniel Muc

Zresztą te przewidywania, dotyczące rychłego otwarcia basenu, potwierdziły się, co zakomunikowano oficjalnie w mediach społecznościowych katowickiego MOSiR-u:

Bakteria, którą odnotowano w katowickich zbiornikach wodnych, ale już na szczęście nie zagraża użytkownikom, jest niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zakażenie może prowadzić do chorób uszu, problemów skórnych, chorób oczu, a nawet do zakażenia krwi i szpiku kostnego.

W ostatnich latach ta sama bakteria pojawiła się – jak informowała KAW – w obiektach m.in. w Wrocławiu, Gorzowie, Szczecinie, Lesku a także w 2022 roku na ORW Bugla. Jest także odpowiedzialna za tegoroczne czasowe wyłączenie basenów m.in. w Opolu. Najbardziej prawdopodobnym źródłem jej pochodzenia na ogólnodostępnych basenach jest człowiek.