Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje”. Bytomski szpital startuje z kampanią

Autor: w dniu 2023-09-11

"Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje" – pod takim hasłem Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu organizuje akcję promującą żywienie pozajelitowe. Ma przybliżyć to zagadnienie opinii publicznej. 
Czy osoby, które nie mogą na co dzień odżywiać się normalnie, mogą wieść aktywne życie? Okazuje się, że tak. Znakomitą tego ilustracją są historie, które pokazują, że mimo trudności w odżywianiu się, nie trzeba rezygnować ze swoich pasji.

"Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje", czyli stomia bez tajemnic

Bytomski szpital przybliża historie niektórych pacjentów, którzy nie mogą, z uwagi na problemy zdrowotne, odżywiać się w tradycyjny sposób. Zbyszek ma 27 lat, za sobą wiele operacji. Od czterech lat nie je i nie pije, a pokarm dostarcza sobie kroplówką do żyły centralnej, w nocy. Jego pasją jest chodzenie po górach. Zdobył Koronę Gór Polski. Grzesiek ma 34 lata. Przez 10 lat pracował w policji, w pionie kryminalnym. Powikłania po pękniętym tętniaku aorty brzusznej uniemożliwiły mu normalne jedzenie. Żywi się nocami, za pomocą kroplówki. W ciągu dnia nie je, ani nie pije. Ma dużo wolnego czasu, który poświęca dwóm córkom. Wrócił też do swojej pasji, jaką są górskie wędrówki.
Zbyszek i Grzesiek nie są jedynymi osobami, które korzystały z pomocy największej na Śląsku i jednej z większych w Polsce poradni leczenia żywieniowego, która funkcjonuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. W ciągu pięciu lat przyjęła ponad 1000 pacjentów. Czym właściwie jest żywienie pozajelitowe i jak często jest stosowane?
– Żywienie pozajelitowe nie jest powszechnie stosowane. Informacje o naszej poradni docierają do pacjentów najczęściej pocztą pantoflową. Opowiadają też, że sami wyszukują ich w Internecie – mówi Iwona Wronka, rzecznik prasowy bytomskiej "Czwórki". – Obserwując naszych pacjentów przez lata, chcieliśmy pokazać innym cierpiącym na przykład na nowotwory czy ciężkie choroby jelit, że te diagnozy nie oznaczają wyroku – dodaje.
Wręcz przeciwnie, odżywiając się za pomocą kroplówek można wędrować po górskich szlakach. Szpital przygotował krótki film, którego bohaterami są pacjenci poradni, Grzegorz i Zbigniew. Obydwaj nie jedzą i nie piją w ciągu dnia. Ich pasją są górskie wędrówki. Film ten promuje dwudniową imprezę, jaka 29 i 30 września odbędzie się w Hotelu Szyndzielnia oraz na Szyndzielni "Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje".
– 29 września, w sobotę, przygotowaliśmy konferencję i szkolenia dla kadry medycznej – mówi Tomasz Pierścieński, kierownik Poradni Leczenia Żywieniowego. – Szkolenia cyklicznie organizujemy w całej Polsce i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, ale na pięciolecie poradni zaprosiliśmy specjalistów, którzy z nami współpracują – dodaje.
Będą to: prof. Damian Czyżewski i dr Łukasz Braszczok z Oddziału  Torakochirurgii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, a także prof. Iwona Niedzielska z Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala im. Mielęckiego w Katowicach. Wykłady wygłoszą też pracownicy bytomskiej "Czwórki": doc. Ewa Nowakowska-Zajdel z Oddziału Onkologii Klinicznej oraz dr Wojciech Sołtys z Oddziału Psychiatrii.

Marsz będzie promował żywienie pozajelitowe

30 września odbędzie się marsz promujący żywienie pozajelitowe. Poprowadzą go Zbyszek Winiarski i Grzesiek Szczypka razem z członkami Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Start o 11.00 spod Hotelu Szyndzielnia na Szyndzielnię. Szyndzielnia nie należy do Korony, ale specjalnie wybrano trasę, która nie jest zbyt forsująca, tak, by na górę mógł każdy wejść albo wjechać kolejką. Na Szyndzielni Zbyszek Winiarski zostanie uhonorowany przez członków klubu dyplomem. Szpital przygotował też coś dla tych, którzy 30 września pojawią się na Szyndzielni. Pomiędzy 12.00 a 15.00 w namiotach przed stacją kolejki będzie Medyczna Strefa Relaksu – spotkania ze specjalistami z zakresu fizjoterapii i dietetyki, a w budynku przy stacji – Medyczny VIP Room. Tu będzie można wykonać badanie w kierunku tętniaka aorty brzusznej, zrobić USG piersi albo tarczycy. O 14.00 rozpocznie się koncert grupy Ko-Alicja. Zakończenie przewidziano na 16.00.
Poradnia Żywienia Pozajelitowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu działa od 2018 roku. Miesięcznie żywi ok. 100 pacjentów. W ciągu pięciu lat przewinęło się przez nią około tysiąca chorych. Obejmuje opieką z zakresu żywienia klinicznego pacjentów, u których funkcja przewodu pokarmowego jest uszkodzona, a wdrożenie żywienia drogą pozajelitową lub dojelitową daje możliwość dalszego leczenia choroby podstawowej (np. nowotwór, choroby zapalne jelit), poprawia komfort życia oraz stan ogólny pacjenta. Świadczenia z zakresu żywienia w warunkach domowych są w całości refundowane przez NFZ, pacjent nie ponosi żadnych kosztów.