Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Skwer miejski i nowy bebok przy biurowcach .KTW

Autor: w dniu 2023-09-11

Nowy skwer miejski, który powstał przy biurowcach .KTW ma służyć relaksowi i rozrywce. W jego sercu jest charakterystyczny mebel w postaci podium ze schodami.

Obok mebla w kształcie podium znalazły się piaskowce, które niegdyś dekorowały teren zewnętrzny znajdującego się tu wcześniej budynku DOKP. Przestrzeń wzbogaca też roślinność, mała architektura i… bebok. Ten ostatni czeka na imię, które wybiorą internauci.

Skwer miejski miejscem relaksu i rozrywki

Skwer miejski powstał przy al. Roździeńskiego i ul. Olimpijskiej, w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. Zaoferował przestrzeń rekreacji – nie tylko dla pracowników kompleksu biurowego, ale też mieszkańców tej okolicy i odwiedzających Strefę Kultury. W planie jest organizacja w tym miejscu różnorodnych, otwartych wydarzeń, takich jak koncerty czy kina plenerowe. Skwer zwieńczył realizację projektu .KTW i stał się kolejnym elementem metamorfozy tej części Katowic.

– Po 176 latach funkcjonowania kopalnia Katowice zakończyła działalność w 1999 roku. Niebawem od tego momentu minie ćwierć wieku. To okres wielkiej przemiany miasta Katowice od miasta węgla i stali ku nowoczesnej metropolii. Jednym z symboli zmian są zarysowujące się w krajobrazie śródmieścia wieżowce. Obok znajduje się Strefa Kultury, której nie byłoby, gdyby nie mieszkańcy. Mieli oni wpływ na to, jak pięknie zmieniła się znajdująca się w sercu miasta przestrzeń. Za to mieszkańcom dziękuję, bo dziś wspólnie możemy być ze Strefy Kultury dumni – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Za koncepcję urbanistyczno-architektoniczną skweru odpowiada pracownia Medusa Group – ta sama, która zaprojektowała biurowce .KTW. Punktem centralnym stał się mebel miejski w postaci podium ze schodami, które pełnią rolę siedzisk. 1100 mkw. powierzchni zajęła zieleń – zasadzono tu ponad 6,5 tys. roślin, w tym przekraczające 2 m wysokości drzewa i krzewy. Obok pojawiły się piaskowce, które przed laty w formie monumentalnych rzeźb zdobiły teren zewnętrzny znajdującego się tu budynku DOKP. To uhonorowanie pracy znanego śląskiego architekta, autora projektu DOKP, Jerzego Gottfrieda.

– Choć do biurowca .KTW II pierwsi najemcy wprowadzili się pod koniec minionego roku, to właśnie teraz możemy powiedzieć, że ten projekt stał się kompletny – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate. – Jako inwestor obecny w tej przestrzeni od ponad 8 lat, jesteśmy z nią silnie związani i czujemy się za nią odpowiedzialni. Zależało nam, by teren przy biurowcach zyskał czynnik miastotwórczy, wkomponował się w Strefę Kultury, a jednocześnie w pewien sposób upamiętniał osiągnięcia poprzedników. Nie mamy wątpliwości, że wszystkie te cele udało się spełnić i miejsce to dostarczy społeczności .KTW i mieszkańcom Katowic wiele nowych możliwości spędzania wolnego czasu – dodaje Maciej Wójcik.

Fot.-TDJ-Estate

Skwer, podium i bebok

Na skwerze pojawiła się także rozpoznawalna dla Katowic postać – rzeźba beboka, autorstwa śląskiego artysty Grzegorza Chudego. Te charakterystyczne figurki swój początek mają na Nikiszowcu, a dzięki rosnącej popularności coraz częściej odsłaniane są również w innych częściach miasta. Bebok przy .KTW będzie stałym towarzyszem odbywających się tu spotkań i wydarzeń.

Fot. Fot.-TDJ-Estate

Imię wybiorą mu internauci w konkursie, który wkrótce wystartuje na fanpage'u Biurowców. KTW.

– Ze względu na swój charakterystyczny kształt, biurowce .KTW bardzo często porównywane są do klocków, a one kojarzą się ze świetną zabawą. Właśnie ten motyw stał się dla mnie inspiracją do stworzenia beboka dla .KTW. Ciekawostką jest, że zanim przedstawiciele TDJ Estate zwrócili się do mnie z prośbą o realizację rzeźby, to pomysł na nią już był. Wystarczyło przenieść wizję na rzeczywistość – mówi Grzegorz Chudy.

Skwer będzie ogólnodostępny od wtorku, 12 września. Jego otwarcie to ostatni etap realizacji projektu .KTW. Biurowce dostarczyły 65 tys. mkw. powierzchni najmu w sercu Metropolii GZM. Niższy budynek jest wynajęty w 100%, a poziom komercjalizacji wyższego przekroczył 60%.

Projekt .KTW

Zlokalizowana obok legendarnego katowickiego Spodka inwestycja została zaprojektowana jako kompleks dwóch obiektów połączonych trzypoziomowym garażem podziemnym. Zdecydowana większość powierzchni budynków pełni funkcje biurowe, które zostały uzupełnione o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdują się m.in.: restauracja, oddział banku, centrum medyczne, kancelaria notarialna oraz inne usługi uzupełniające. Pierwszy z biurowców, .KTW I, rozpoczął działalność w czerwcu 2018 r., a drugi, .KTW II, w listopadzie 2022 r.