Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Obiecywali intratne inwestycje. Trwa śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej

Autor: w dniu 2024-02-02

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która – działając na terenie województwa śląskiego – w okresie od 2019 roku do połowy 2023 roku dopuściła się szeregu oszustw na szkodę firm oraz osób fizycznych.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu informuje, że ustalony dotychczas mechanizm postępowania członków grupy zakładał zaciąganie od pokrzywdzonych wysokooprocentowanych pożyczek gotówkowych, pod pozorem inwestowania zebranych środków na potrzeby rozmaitych przedsięwzięć biznesowych. "Inwestorom" obiecywano szybki i duży zysk, ale rzeczywistość była zupełnie inna.

-W rzeczywistości wpłacone pieniądze stawały się przedmiotem licznych transakcji, mających za zadanie utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia oraz uniemożliwienie ich odzyskania. Końcowo członkowie grupy przeznaczali wyłudzone środki na własne potrzeby, w tym zakup licznych dóbr luksusowych – informuje Waldemar Łubniewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, informuje prokuratura, iż osobą odpowiedzialną za kierowanie grupą przestępczą była 46-letnia Hanna Sz., którym mówiła, że jest doradcą finansowym działającym w Mierzęcicach.

Oszustka usłyszała 26 zarzutów

Przeszukania, zarzuty i areszt

22 stycznia 2024 roku, na polecenie prokuratury policjanci zatrzymali cztery osoby, co do których ustalono, iż mogły brać udział w przestępczym procederze. Ponadto przeprowadzono przeszukania w 7 lokalizacjach na obszarze województwa śląskiego. W ich następstwie zabezpieczono m.in. gotówkę, luksusowe samochody oraz narkotyki. Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, podejrzani usłyszeli łącznie 20 zarzutów. Wysokość strat, wynikających z aktualnie przypisywanych im czynów, sięga blisko 4 milionów złotych. 

-Na wniosek prokuratora, wobec kierującej grupą Hanny Sz., Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W odniesieniu do pozostałych podejrzanych prokurator zadecydował o zastosowaniu środków wolnościowych w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się oraz zakazu opuszczania kraju, a także – wobec jednej osoby – poręczenia majątkowego – informuje Łubniewski.

Z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także uczynienia sobie z bezprawnych zachowań stałego źródła dochodu – informuje prokuratura – podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Potencjalni poszkodowani proszeni o kontakt

Do tej pory ustalono, że pokrzywdzonych zostało 11 osób, ale z informacji posiadanych przez Prokuraturę i Policję wynika, iż takich osób może być znacznie więcej, a łączna kwota wyrządzonych szkód może wynosić nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Wszyscy poszkodowani proszeni są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu lub Komendą Powiatową Policji w Będzinie z powołaniem się na sygn. akt 3048-1.Ds.62.2023.