Odtrucie alkoholowe – skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2022-11-08
Alkoholizm jest złożoną chorobą, której skutki odczuwane są zarówno w sferze zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego w nadmiernych ilościach prowadzi do powstawania szeregu zmian metabolicznych i biochemicznych w organizmie człowieka. Skutecznym sposobem na jego oczyszczenie z toksyn poalkoholowych i szkodliwych produktów metabolizmu etanolu jest odtrucie alkoholowe. Stosuje się je w celu szybkiej regeneracji ustroju po ciągach alkoholowych, które w przewlekłej lub krytycznej fazie uzależnienia trwają nawet kilka lub kilkanaście tygodni.
Zbyt szybkie odtrucie alkoholowe może okazać się nieskuteczne, głównie ze względu na brak możliwości całkowitego usunięcia toksyn z organizmu człowieka w krótkim czasie. Proces ten jest utrudniony zwłaszcza wtedy, gdy nałogowiec nadal znajduje się w stanie upojenia alkoholowego. Detoks alkoholowy nie polega bowiem jedynie na oczyszczeniu organizmu, ale również leczeniu objawów zatrucia alkoholowego i głodu abstynencyjnego. Ponieważ skutki odstawienia alkoholu są odczuwalne dla nałogowca w sposób długotrwały, detoksykacja trwa zwykle kilka lub nawet kilkanaście godzin.
Alkoholizm a przerwanie ciągu alkoholowego
Bez względu na fazę rozwoju swojej choroby, osoba uzależniona rzadko jest w stanie samodzielnie zrezygnować z dalszego spożywania alkoholu etylowego. Usprawiedliwia swoje zachowania chęcią odprężenia, odreagowania stresu i trudów dnia codziennego. Wobec tego z czasem alkohol kojarzy się nałogowcowi z przyjemnością i staje się sposobem na spędzanie większości wolnych chwil (w gronie znajomych lub samotnie). Z czasem sięga on po kieliszek coraz częściej, dłużej pozostając w stanie upojenia alkoholowego. Nie doprowadza do wytrzeźwienia organizmu głównie dlatego, że zmaga się z objawami głodu alkoholowego, gdy zbyt długo nie dostarcza do organizmu kolejnych dawek alkoholu. Odtrucie alkoholowe pozwala zatem na pokonaniu jednego z oczywistych objawów choroby alkoholowej – ciągu.
Przerwanie ciągu alkoholowego sprzyja regeneracji organizmu i poprawie zdolności poznawczych osoby uzależnionej. Pozostając trzeźwa, może ona ponadto świadomie podjąć decyzję o dalszym leczeniu uzależnienia. By nałogowiec powstrzymywał się od spożycia alkoholu etylowego już po detoksykacji, konieczne jest kontynuowanie psychoterapii, celem ograniczenia nawrotów choroby. Utrzymanie długotrwałej trzeźwości skutkuje poprawą stanu zdrowia psychofizycznego, redukcją objawów wynikających z długotrwałego spożywania etanolu, złagodzeniem, a nawet wyciszeniem wybranych dolegliwości, będących konsekwencją chorób współistniejących z uzależnieniem.
Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?
Odtrucie alkoholowe pomaga nałogowcom przerwać ciąg alkoholowy, zwalczyć objawy odstawienne, wyleczyć zatrucie alkoholowe, szybko nawodnić i zregenerować cały organizm. Długotrwały nałóg wpływa niekorzystnie na stan pacjenta. Etanol jest toksyną, która obecna w krwiobiegu człowieka prowadzi do zniszczeń w strukturze i funkcjonowaniu niemal wszystkich organów wewnętrznych. Podczas procesu jego metabolizmu do krwiobiegu wydzielają się kolejne substancje szkodliwe, z których jako główną wymienia się aldehyd octowy. Wszystkie z nich w sposób patologiczny oddziałują na pracę wątroby, nerek, trzustki, żołądka, serca, mózgu.
Objawy zatrucia alkoholowego zależne są przede wszystkim od ilości wypitego trunku, częstotliwości jego spożywania i ogólnej tolerancji organizmu na alkohol. Zwykle nałogowcom doskwierają bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, rozdrażnienie, nadwrażliwość na światło i dźwięki, zmęczenie. Często objawy te mylone są z popularnym kacem, jednak w przypadku osób uzależnionych są one o wiele bardziej nasilone, a przez to okazują się one również bardziej niebezpieczne. Długotrwałe zatruwanie organizmu alkoholem doprowadza organizm do skrajnego wycieńczenia. Niektóre ze zmian są możliwe do wycofania i odwrócenia za pośrednictwem profesjonalnego odtrucia alkoholowego, które przeprowadza się w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych.
Profesjonalne odtrucie alkoholowe – kiedy stosować, by przywrócić równowagę organizmu?
Uzależniony, który decyduje się na odtrucie alkoholowe, nie może spodziewać się, że detoksykacja uzdrowi go z choroby alkoholowej. Zwykle stanowi ona bowiem pierwszy krok na drodze do trzeźwości. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia detoksykacji organizmu jest stwierdzenie u uzależnionego ciągów alkoholowych i objawów głodu alkoholowego. To zwykle one uniemożliwiają mu bezpieczne i samodzielne odstawienie substancji odurzającej. Przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest niewiele. Zwykle rezygnuje się z odtrucia wówczas, gdy stan zdrowia pacjenta jest skrajnie zły, a jego wydolność niewystarczająca do zastosowania dożylnych wlewów i leczenia farmakologicznego. U większości chorych korzyści płynące z przerwania ciągu alkoholowego znacznie przewyższają ewentualne ryzyko, związane z przebiegiem detoksykacji.
Odtrucie alkoholowe w domu/z dojazdem do domu pacjenta – czy to dobry pomysł?
Obecnie odtrucie alkoholowe dostępne jest w ofercie większości prywatnych placówek medycznych, ośrodków terapii uzależnień, ambulatoriów, klinik. Wykonanie dożylnej suplementacji elektrolitów, witamin i innych składników odżywczych podczas odtrucia nie wymaga długotrwałej hospitalizacji pacjenta. Nie oznacza to jednak, że może on pozostawać bez opieki specjalistów podczas wykonywania tego zabiegu. Wręcz przeciwnie – zaleca się jego poprzedzenie dokładną diagnostyką stanu zdrowia nałogowca i określeniem jego indywidualnych potrzeb. W tym celu wykonuje się konsultację lekarską, połączoną z badaniem podmiotowym i wywiadem medycznym. Podczas niej lekarz ocenia ogólny stan zdrowia chorego, poznaje objawy uzależnienia, dzięki czemu jest w stanie określić fazę uzależnienia i stopień zaawansowania choroby alkoholowej. Na tej podstawie wykonuje się plan terapeutyczny, a podczas odtrucia alkoholowego pacjent znajduje się pod stałą opieką specjalistów.
W związku z ogólną dostępnością usługi, jaką jest odtrucie alkoholowe, nie zaleca się jego przeprowadzania w warunkach domowych. Samodzielne przerwanie ciągu alkoholowego jest dla większości nałogowców trudnym doświadczeniem, wiążącym się z możliwością wystąpienia nieprzyjemnych objawów. W warunkach specjalistycznych placówek medycznych wszelkie dolegliwości łatwo i szybko się ogranicza z wykorzystaniem dożylnej suplementacji i farmakoterapii.
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny a kroplówki witaminowe i farmakoterapia
Podczas odtrucia alkoholowego pacjentowi podaje się dożylne wlewy witaminowe. Ich starannie wyselekcjonowany skład odpowiada na wszelkie potrzeby indywidualne każdego chorego. W większości z nich znajdują się jony podstawowych pierwiastków (magnez, potas, sód, wapń), witaminy z grupy B, witamina C. Są one rozpuszczone w glukozie. Roztwór dodaje energii i sił witalnych, przyspiesza proces metabolizmu alkoholu etylowego, wypłukuje toksyny z organizmu. Niweluje negatywne skutki uzależnienia od alkoholu. Dożylna infuzja płynów trwa około 30 minut. Już podczas jej wykonywania większość pacjentów odczuwa poprawę samopoczucia, ale niektórym z nich doskwierają również objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. To fizjologiczna odpowiedź organizmu na brak substancji odurzającej w krwiobiegu chorego. Dotychczas dostarczana ona była do ustroju bez ograniczeń, nic więc dziwnego, że jej brak powoduje nieprzyjemne, a wręcz niebezpieczne dolegliwości.
Mowa tu przede wszystkim o bólach głowy, nadpobudliwości (możliwej agresji), zaburzeniach neurologicznych i psychicznych. Zespół odstawienny może wiązać się z otępieniem pacjenta, wystąpieniem u niego omamów, halucynacji, a nawet ataku drgawek poalkoholowych. Wszystkie te stany mogą okazać się niebezpieczne dla jego życia i zdrowia. Z tego względu zaleca się, by podczas procesu odstawiania alkoholu każdy chory znajdował się pod ścisłą i stałą opieką. W krakowskim Centrum Medycznym Galmedic nad bezpieczeństwem chorego czuwają przedstawiciele wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego oraz lekarz.
Odpowiedź na objawy głodu alkoholowego
Po zauważeniu u pacjenta pierwszych objawów głodu alkoholowego lekarz zleca włączenie do terapii środków farmakologicznych. Zwykle mają one działanie przeciwwymiotne, przeciwbólowe, nasenne, uspokajające. Ich działanie pozwala szybko i skutecznie ograniczyć uciążliwe objawy zespołu abstynencyjnego i zwiększyć motywację pacjenta do kontynuowania terapii. Dolegliwości występujące w konsekwencji rezygnacji ze spożywania alkoholu etylowego są najczęstszą przyczyną przedwczesnego przerywania detoksykacji. By zapobiec nawrotom, odradza się przeprowadzanie odtrucia alkoholowego w domu lub podczas powtarzalnych wizyt domowych. Jedynie kontakt z terapeutą i uczestnictwo w stałej psychoterapii pomaga utrzymać stałą abstynencję po oczyszczeniu organizmu z toksyn.
Jeżeli interesuje Cię, jak wygląda profesjonalne odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic, kliknij link i zapoznaj się ze szczegółami usługi: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.
Ile trwa odtrucie alkoholowe?
Czas, w jakim następuje odtrucie organizmu, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia każdego pacjenta i indywidualnych predyspozycji oraz potrzeb organizmu. Zależnie od spożytej ilości alkoholu, skuteczny detoks trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Niektórzy pacjenci potrzebują nawet doby, by osiągnąć bezpieczny stan trzeźwości. By zakończyć odtrucie poalkoholowe, lekarz musi mieć pewność, że stan zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta jest na zadowalającym poziomie. Odtruwanie alkoholowe w ośrodku leczenia uzależnień lub jakiejkolwiek innej placówce medycznej powinno zakończyć się kontrolnymi badaniami i kontrolą stanu trzeźwości pacjenta.
Jaka jest cena odtruwania alkoholowego?
Odtruwanie alkoholowe polega na dożylnym podaniu kroplówek i zastosowaniu farmakoterapii, której działanie rozłożone jest zwykle w czasie. Cena detoksu alkoholowego uzależniona jest głównie od tego, jak długo trwa odtrucie po alkoholu danego organizmu. Najtańsza jest najkrótsza detoksykacja, ale nie będzie ona skuteczna w przypadku wszystkich pacjentów. Dłuższego detoksu alkoholowego pod okiem specjalistów wymagają przede wszystkim ci pacjenci, którzy nadużywają alkoholu stale, spędzając większość swojego życia w ciągach alkoholowych. W ich przypadku odtruwanie organizmu z alkoholu zwykle kończyć się może dopiero nawet po kilkudziesięciu godzinach wzmożonej terapii odwykowej. Ceny detoksu rozpoczynają się już od 350 zł.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.