Prezes Fundacji Spina: Centrum kompetencyjne, o którym myśli Fundacja Spina, nie będzie skupiało się tylko na leczeniu

Autor: w dniu 2024-10-17

Gościem Katarzyny Kapusty w Rozmowie Dnia Radia Piekary była Dominika Madaj-Solberg – prezes fundacji Spina. Mówiono między innymi o centrum dla osób z rozszczepem kręgosłupa, specjalistach w tym zakresie, europejskich sieciach referencyjnych, sytuacji w Norwegii czy Stanach Zjednoczonych, kondycji polskiej służby zdrowia, społecznych aspektach choroby i mieszkaniach treningowych.

– Skutki tej wady nie są wyleczalne, ale są na tyle możliwe do prowadzenia, że osoby z rozszczepem kręgosłupa mogą bardzo dobrze funkcjonować. To są zwykle osoby w normie intelektualnej, z dużymi możliwościami, ale muszą regularnie korzystać z leczenia wielu specjalistów – mówi na temat skutków rozszczepu kręgosłupa i leczeniu gość dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary.

– W Polsce pacjent biega, jeździ do specjalistów – gdzie jest dobry ortopeda, dobry urolog, specjalista od ran przewlekłych. Pacjent z Lublina czy Katowic szuka w różnych miejscach Polski. W Norwegii jest tak, że pacjent z rozszczepem kręgosłupa trafia do szpitala, który jest ośrodkiem referencyjnym. Przebywa tam przez tydzień. Wszyscy specjaliści przychodzą do niego w tym momencie. Gdy jest w szpitalu, odbywają się wszystkie badania – odnosi się do sprawy leczenia tego schorzenia w Polsce i innych, europejskich krajach.

– Centrum kompetencyjne, o którym myśli Fundacja Spina, nie będzie skupiało się tylko na leczeniu. Bardzo chcielibyśmy wesprzeć społecznie osoby z rozszczepem kręgosłupa […] Osoby z rozszczepem kręgosłupa to osoby narażone na samotność, wykluczenie społeczne, depresję – zwraca uwagę na społeczne aspekty choroby.

– To jest mój heimat i tu ma powstać to centrum. Śląsk, poza węglem, stoi medycyną. Tu naprawdę są świetni specjaliści. Naszym marzeniem jest, żeby nie budować nowych budynków, tylko zrewitalizować budynek (budynki) nasze, familokowe, z cegły. Żeby pokazać, że w takich budynków mogą funkcjonować osoby niepełnosprawne ruchowo – dodaje.