Międzynarodowy Festiwal V Noc Chórów w sobotę, 25 maja odbędzie się w Rudzie Śląskiej. To wydarzenie, które ma połączyć nie tylko pasjonatów muzyki, ale także być unikalnym doświadczeniem artystycznym i społecznym.

Była Noc Muzeów – będzie Noc Chórów. Kilkadziesiąt zespołów wokalnych w sobotę wystąpi pod oknami mieszkańców, na skrzyżowaniach i przy zabytkach. W Rudzie Śląskiej odbędzie się Międzynarodowy Festiwal V Noc Chórów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 na Placu Jana Pawła II, a zakończy o 22:00 również na Rynku.

Jest to wydarzenie o charakterze artystyczno – edukacyjno – społecznym. Jego celem jest umożliwienie doświadczenia wartościowej muzyki społeczności miasta Ruda Śląska oraz osobom, które zechcą wziąć nim udział w roli słuchaczy. Filozofia Festiwalu zawiera się w sentencji: "Muzyka dla wszystkich!". Prezentacje zaproszonych chórów nie będą miały charakteru konkursu ani rywalizacji – ich celem bowiem ma być dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi – tłumacz nam dr Krzysztof Dudzik, dyrektor Artystyczny V Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej.

W tegorocznej edycji udział weźmie 26 chórów z Polski i 1 chór z Białorusi. Formuła Festiwalu jest nietypowa, bowiem przyjmuje ona formę spaceru, podczas którego publiczność przemieszcza się pomiędzy miejscami koncertowymi chcąc posłuchać wybranego przez siebie zespołu. Tak więc 20 minutowe koncerty odbywać się będą równocześnie w kilku miejscach, które na co dzień nie kojarzą się z obecnością wysokiej sztuki. Będą to: Miejski Rynek – Plac Jana Pawła II, Dworzec PKP – Stacja "Biblioteka", Wieża Wodna, typowy śląski Einfart, ogród Miejskiego Przedszkola nr 17, parking Zespołu Szkół Muzycznych, Kino Patria, "Planty" Parkowe, okolice Wielkiego Pieca Hutniczego i Dom Handlowy Kaufhaus. Prezentacje odbędą się również w Śląskim Teatrze Impresaryjnym (ogrody), a Muzyka sakralna wykonywana będzie w kościele pw. św. Pawła.

 

 

Program koncertów, prezentowany a cappella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, będzie się mieścił w ramach następujących kategorii
stylistycznych:

• muzyka współczesna (XX – XXI wiek)
• muzyka sakralna
• folklor
• jazz-pop

Osobną kategorię stanowić będą chóry dziecięce.

Podczas każdej edycji Festiwalu Organizatorzy podejmują działania mające na celu rozśpiewanie publiczności. W tym roku odbędą się krótkie warsztaty chóralne dla publiczności, prowadzone przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr. Krzysztofa Dudzika. W ich trakcie publiczność będzie mogła doświadczyć chóralnego rozśpiewania oraz nauczyć się śląskiej pieśni ludowej, wykonując ją w opracowaniu wielogłosowym. Drugą formą zachęcenia słuchaczy Festiwalu do podejmowania aktywności wokalnej jest wspólne wykonanie przez wszystkich Piosenki Nocy Chórów, której skomponowania podjął się z kolei Dyrektor Organizacyjny Festiwalu, rudzianin z pochodzenia – Pan Kamil Gojowy.

Organizatorem tegorocznej edycji Nocy Chórów jest Stowarzyszenie "Artifices Artificibus", Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja "Chórtownia". Radio Piekary jest patronem medialnym wydarzenia.

Fot: Materiały prasowe