Zagłębiowskie Centrum Onkologii rozszerzy działalność medyczną
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-08-16
Zagłębiowskie Centrum Onkologii znalazło się w gronie siedmiu placówek medycznych w województwie śląskim, które zostały zakwalifikowane do SOLO II, czyli świadczących wysokospecjalistyczne procedury dla pacjentów onkologicznych na każdym etapie procesu leczenia.
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie SOLO III, złożone – w SOLO II, a podstawowe – w SOLO I. Kwalifikacja do sieci ma ogromne znaczenie dla dąbrowskiej lecznicy: otwiera drogę do środków z Krajowego Planu Odbudowy m.in. na prace modernizacyjne i inwestycje sprzętowe.
Znalezienie się w gronie specjalistycznych placówek jest – podkreślają przedstawiciele szpitala – dużym sukcesem. Stanowi motywację do dalszego rozwoju dąbrowskiej onkologii.
– Przed nami poszerzenie działalności zabiegowej w zakresie ginekologii onkologicznej, urologii ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla pacjentów z rakiem nerki oraz udzielanie świadczeń w obszarze brachyterapii czyli zabiegowej formy radioterapii, w której odpowiednio dobrany pierwiastek promieniotwórczy oraz jego precyzyjne rozmieszczenie sprawiają, że dawka terapeutyczna staje się zabójcza dla komórek nowotworowych i jednocześnie bezpieczna dla zdrowych tkanek – podkreślił dr n. med. Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. medycznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Mamy już kompleksową opiekę nad pacjentką, jeśli chodzi o raka piersi: od diagnostyki w postaci USG i mammografii aż po rekonstrukcję piersi, a wszystkie te procedury są zakontraktowane przez NFZ. Kompleksowo działamy już także na rzecz chorych z rakiem jelita grubego – dodał dr Tomasz Szczepanik.
Zagłębiowskie Centrum Onkologii uruchamia Ośrodek Raka Piersi – BCU
Historia rozwoju onkologii w szpitalu w Dąbrowie Górniczej sięga roku 2004, kiedy rozpoczęła działalność poradnia onkologiczna. Przy oddziale chorób wewnętrznych powstał specjalistyczny odcinek chemioterapii, a kolejnym ważnym krokiem stało się uruchomienie oddziału onkologii klinicznej.