Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zniszczono cmentarz żydowski w Katowicach

Autor: w dniu 2023-07-18

Ci, dla tych ta nekropolia jest szczególnie ważna, załamują ręce. Zniszczono nagrobki na cmentarzu żydowskim w Katowicach. Policja szuka wandali. 

Zdewastowany cmentarz żydowski w Katowicach. Policja szuka już wandali, którzy zniszczyli zabytkowe nagrobki z przełomu XIX i XX wieku i dwa powojenne w nekropolii przy ulicy Kozielskiej. Niestety, niektóre są kompletnie zniszczone.

Cmentarz żydowski w Katowicach zniszczony. Sprawą zajmuje się policja

Nekropolia została zdewastowana w nocy z 15 na 16 lipca. Zniszczone zostały m.in. nagrobki z przełomu XIX i XX wieku. Sprawą zajęła się policja.

-Policjanci przeprowadzili m.in.  oględziny miejsca zdarzenia, podczas którego ujawniono 7 zniszczonych nagrobków, a także zniszczenie skobla do pomieszczenia gospodarczego. Wartość strat oszacowano na kwotę 200 tysięcy złotych – mówi nam rzeczniczka katowickiej policji, Agnieszka Żyłka.

Sprawę służbom zgłosili społecznicy z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Ci także przyjrzeli się poczynionym stratom. Informują o kilkunastu zniszczonych nagrobkach.

"Tak bardzo chciałbym dzisiaj opisać Wam, jak świetnie udały się kolejne spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach, napisać co nie co o dzisiejszej wizycie rodziny Priesterów na grobach swoich katowickich przodków, zaprosić na piątkową akcję wolontariacką. Na razie nic z tego…
Niestety, ale po przybyciu na cmentarz okazało się, że padł on ofiarą bezczelnych wandali, którzy tej nocy urządzili sobie posiadówkę w grobowcu rodziny Grünfeldów, a następnie udając się do zabudowań cmentarnych, celem włamania się do nich i zabrania drabiny (za jej pomocą wydostali się z cmentarza), po drodzę niszczyli, co tylko znalazło się na ich drodze. Przewróconych lub trwale uszkodzonych zostało kilkanaście zabytkowych nagrobków z przełomu XIX i XX wieku i dwa powojenne. Niestety, niektóre są kompletnie zniszczone. Widok jest naprawdę straszny. W ciągu ostatnich dwóch lat na katowickim cmentarzu udało się zrobić naprawdę wiele dobrego. Cmentarz zmienia się na naszych oczach. Aż tu nagle przyjdzie kilku gnojków, aby pokazać, kto to niby jest silniejszy.
Sprawa została zgłoszona na policję. Udało się zabezpieczyć wszelkie ślady bytności chuliganów oraz monitoring z okolicznych instytucji. Bardzo liczę na to, że sprawców uda się znaleźć.
Na razie tyle, bo naprawdę nie mam już dzisiaj więcej sił…" – informuje w mediach społecznościowych Sławomir Pastuszka
Poinformował też o skali poczynionych zniszczeń, bo zdewastowanych zostało według przeprowadzonych szacunków, kilkanaście nagrobków:
To kolejne takie zdarzenie w ostatnim czasie. Na początku czerwca podobne zdarzenie odnotowano na cmentarzu żydowskim w Zabrzu. W tym przypadku zdołano zatrzymać sprawców.