Franciszek Pieczka zostanie upamiętniony w Galerii Artystycznej
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-06-13
"Galeria Artystyczna 2023″ to plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy Katowic głosują na osoby zasłużone w dziedzinie kultury i sztuki dla Katowic i regionu wskazane przez instytucje kultury. Wyłoniona postać dołącza do znajdującej się na pl. Grunwaldzkim Galerii Artystycznej miasta Katowice.
Mieszkańcy Katowic wzięli udział w tegorocznym plebiscycie i najchętniej oddawali swoje głosy na: Erwina Sówkę – 149 głosów, Grzegorza Fitelberga – 275 głosów oraz właśnie Franciszka Pieczkę, który okazał się najbardziej ceniony i zyskał aprobatę 426 osób. To właśnie wizerunek Franciszka Pieczki, w formie popiersia, zostanie uroczyście odsłonięty w Galerii Artystycznej w pierwszej połowie września, podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
– Plebiscyt stanowi wyraz pamięci i wdzięczności wobec osób, które zasłużyły się Katowicom oraz regionowi. W tym roku najwięcej głosów mieszkańcy oddali na Franciszka Pieczkę, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, którego osobowość ukształtowało górnośląskie pochodzenie. Dlatego we wrześniu to właśnie jego popiersie odsłonimy na Placu Grunwaldzkim – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Galeria Artystyczna to przestrzeń budząca spore zainteresowanie wśród katowiczan. To miejsce żyje w świadomości mieszkańców nie tylko podczas corocznego głosowania, ale przez cały rok, gdyż jest to miejsce, gdzie można odpocząć i poznać historię naszego regionu – dodaje prezydent.
W tym roku w głosowaniu wzięło udział 1117 mieszkańców, z czego 1010 oddało swój głos za pośrednictwem strony internetowej. Najwięcej głosów – 426 otrzymał Franciszek Pieczka (1928–2022) – polski aktor filmowy i teatralny, Kawaler Orderu Orła Białego. Odtwórca blisko 450 ról dramatycznych i komediowych. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Janem Jakubem Kolskim czy Kazimierzem Kutzem, u którego zagrał przywódcę górników Huberta Siersza w filmie "Perła w koronie".
Doceniono osoby zasłużone dla kultury regionu
Wśród tegorocznych kandydatów znaleźli się wybitni artyści i twórcy, którzy swoją pracą i talentem przyczynili się do rozwoju kulturalnego Katowic i regionu. Oprócz Franciszka Pieczki, zgłoszeni byli: Urszula Broll, Tadeusz Wincenty Dobrowolski, Grzegorz Fitelberg, Tomasz Jura, Tadeusz Michejda, Jerzy Stanisław Milian, Feliks Netz, Erwin Sówka, Bolesław Szabelski i Andrzej Szewczyk.
– Plebiscyt co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy mają możliwość głosowania zarówno on-line, poprzez oficjalną stronę internetową miasta Katowice, jak i tradycyjnie, za pośrednictwem kuponu. Jak co roku można go było znaleźć w marcowym wydaniu informatora miejskiego "Nasze Katowice". Ostatecznie z możliwości udziału w głosowaniu skorzystało ponad 1100 osób– mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu.
Dotychczas uhonorowane osoby w Galerii Artystycznej to m.in.: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligoń, Jan "Kyks" Skrzek, Paweł Steller, Karol Stryja, Wilhelm Szewczyk, Alfred Szklarski, Aleksandra Śląska czy Józef Świder.
Nie jest to pierwszy sposób na uhonorowanie wielkiego, cenionego aktora. Jego imię nadano w marcu 2023 roku szkole w Godowie.
"Wybierając dla szkoły imię, kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba godna naśladowania, ściśle związana z historią naszej miejscowości i regionu. Pan Franciszek Pieczka, zarówno na swojej życiowej, jak i zawodowej ścieżce, realizował ideę platońskiej triady. Dobro, prawda i piękno to wartości pojawiające się zawsze w kontekście wspomnień o Panu Pieczce. Chcielibyśmy, aby uczniowie naszej szkoły, w czasach kryzysu autorytetów, mieli przed oczyma człowieka tak wielkiego formatu. Szczególnie – mimo że Pan Franciszek Pieczka jest wzorem niedoścignionym – jako osoba pochodząca z Godowa, może być bliski mieszkańcom naszej miejscowości. Nie ulega wątpliwości, że przyszły patron szkoły w Godowie spełnia wszystkie przyjęte kryteria, a jego postawa życiowa oraz dokonania mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży. Pozwala to oprzeć działania wychowawcze na wartościach, które na trwale wpiszą się w tradycję naszej szkoły" – argumentowali wówczas przedstawiciele szkoły.