Jak zmienia się zapotrzebowanie na pracowników w Piekarach Śląskich i okolicach?

Autor: w dniu 2023-09-25

Mieszkańcy województwa śląskiego są aktywni zawodowo. Niskie bezrobocie i różnorodność ofert pracy pozwalają zakładać, że lokalny rynek umożliwia rozwój zawodowy.

Wśród wakatów na rynku pracy nie brakuje ofert pracy dla Ukraińców. Dostępne jest zarówno stałe zatrudnienie, jak i praca tymczasowa czy staże. Kogo aktualnie szukają pracodawcy? Sprawdź!

Praca dla uchodźców – jak znaleźć ją na Śląsku?

Oferty pracy w powiecie Piekary Śląskie ukazują się przede wszystkim w branży budowlanej na takie stanowiska jak betoniarze i zbrojarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych czy pracownicy robót wykończeniowych. Prognozy na 2023 rok wskazują też na zwiększone zapotrzebowanie na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta czy ślusarzy.

W sierpniu 2023 roku sprawdziły się prognozy rynkowe: bezrobocie rejestrowane w Polsce utrzymało się na poziomie 5%, a w porównaniu do zeszłego roku stopa bezrobocia spadła o 0,2%. Na Śląsku bezrobocie w lipcu tego roku wyniosło 3,6% – to mniej niż w województwie podkarpackim (8,4%), warmińsko-mazurskim (8,2%), świętokrzyskim (7,6%), lubelskim (7,5%), podlaskim (7,1%), kujawsko-pomorskim (7%), zachodniopomorskim (6,3%), pomorskim, małopolskim i dolnośląskim (4,4%) oraz lubuskim (4,2%).

Niższe niż w woj. śląskim bezrobocie odnotowano jedynie w Wielkopolsce – 2,9%. Niskie wskaźniki bezrobocia to dobry prognostyk dla szukających etatu, świadczący o tym, że choćby praca Piekary Śląskie jest łatwiej dostępna, a spora ilość ofert pozwala znaleźć zatrudnienie zgodne z doświadczeniem zawodowym i posiadanymi kwalifikacjami.

Zarobki na Śląsku – na jakie wynagrodzenie możesz liczyć?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę w województwie śląskim zaczyna się od 5018 złotych brutto i sięga nawet 10 255 złotych brutto.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny średnie zarobki na Śląsku wynoszą:

  • sektor przedsiębiorstw – 7 564 złotych brutto;

  • przemysł – 8 139 złotych brutto;

  • przetwórstwo przemysłowe – 7 337 złotych brutto;

  • budownictwo – 7 347 złotych brutto;

  • handel, naprawa pojazdów samochodowych – 6 329 złotych brutto;

  • transport i gospodarka magazynowa – 7 229 złotych brutto;

  • zakwaterowanie i gastronomia – 4 743 złotych brutto;

  • informacja i komunikacja – 10 255 złotych brutto;

  • obsługa rynku nieruchomości – 6 746 złotych brutto;

  • administrowanie i działalność wspierająca – 5 018 złotych brutto.

Praca w powiecie Piekary Śląskie – jakie oferty dostępne są w sierpniu 2023?

Archiwiści i muzealnicy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych oraz specjaliści technologii żywności i żywienia – to ich jest najwięcej na śląskim rynku pracy. Według prognoz Barometru Zawodów na rynku pracy Piekary Śląskie deficyt kandydatów odczuwalny jest w 23 zawodach. Wśród których są cukiernicy, fryzjerzy, kierowcy autobusów i kierowcy samochodów ciężarowych, kosmetyczki, kucharze, magazynierzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, psycholodzy i psychoterapeuci oraz samodzielni księgowi.

Braki kadrowe w profesjach deficytowych wynikają z kilku czynników. Najważniejsze z nich to warunki pracy, które nie odpowiadają kandydatom. Niekiedy też kandydaci nie spełniają wymogów pracodawców (brak uprawnień, brak doświadczenia). Czasami deficyt jest efektem przebranżowienia młodych osób, wkraczających na rynek – absolwenci nie pracują w zawodzie lub prowadzą własną działalność.

Praca w Piekarach Śląskich udostępniona przez Urząd Pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy to aktualnie 75 ofert ze 136 wolnymi miejscami dla takich pracowników jak:

  • kasjer-sprzedawca;

  • siostra PCK w Śląskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża;

  • pracownik budowlany w firmie remontowo-budowlanej;

  • piekarz;

  • instalator c.o.;

  • sprzątaczka;

  • psycholog szkolny w Miejskiej Szkole Podstawowej;

  • lakiernik samochodowy.

Poza pośrednictwem pracy osoby bezrobotne mogą też skorzystać z poradnictwa zawodowego i różnego rodzaju dofinansowań. Urzędy Pracy finansują między innymi kursy i szkolenia czy koszty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.