To nowy biskup sosnowiecki. Do wyboru odniósł się prezydent Chęciński

Autor: w dniu 2024-04-23

Biskup Artur Ważny nowym biskupem sosnowieckim. Dotychczas był biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Jego sylwetka została przybliżona w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Sprawę skomentował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny zastąpił, po skandalu, biskupa Grzegorza Kaszaka, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Przypomnijmy, że chodzi o sceny, które rozegrały się w nocy z 30 na 31 sierpnia na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Pragnę poinformować, ze Ojciec Święty Franciszek przychylił się do mojej prośby o rezygnację z urzędu Biskupa Sosnowieckiego, wyrażonej w moim piśmie z 29 września 2023 r. i mianował z dniem 24 października Administratora  Apostolskiego Diecezji Sosnowieckiej Jego Ekscelencję Ks. Abp. Adriana Galbasa SAC. – informował biskup Kaszak.

Odchodząc podziękował diecezjanom za trud włożony w budowanie kościoła i docenił trwanie w wierze oraz zapewnił o modlitwie. Co wiadomo o następcy biskupa Kaszaka?

Biskup Artur Ważny, jak informuje Diecezja Tarnowska, na której notatkę powołuje się Diecezja Sosnowiecka, urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie, jako syn Stanisława i Alicji z domu Filipek. Pochodzi z Ropczyc (obecnie diecezja rzeszowska). Tam też złożył egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w 1985 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego, w dniu 25 maja 1991 roku, w Tarnowie.

W ramach swojej dalszej formacji ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na kierunku teologia małżeństwa i rodziny na UKSW w Warszawie. Był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz założycielem i duszpasterzem akademickim DA "Tratwa" w Tarnowie oraz rektorem kościoła akademickiego św. Józefa.  Pełnił też funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszył młodym w wielu międzynarodowych spotkaniach ŚDM: w Rzymie, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie, Krakowie, Panamie i Lizbonie. Wielokrotnie brał również udział w Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé. Pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Był dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz sprawował obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej. Pełnił także posługę diecezjalnego egzorcysty. Przez kilka lat sprawował posługę kapelana samorządowców miasta Tarnowa. 12 grudnia 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: "Patris corde" ("Ojcowskim sercem").

Jako duszpasterz młodzieży i akademicki dostrzegał konieczność głoszenia Ewangelii za pomocą nowych środków wyrazu, dlatego był członkiem zespołu redakcyjnego pisma "Winda" – tarnowskiego dodatku do tygodnika "Droga" – oraz współprowadził audycje dla młodzieży "Na strychu" w diecezjalnym radiu RDN.

W swojej posłudze duszpasterskiej wciąż współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, podkreślając, że tylko głęboka jedność w myśleniu oraz działaniu między kapłanami i wiernymi świeckimi może przynieść trwałe owoce w ewangelizacji. Powołał do istnienia i przez wiele lat prowadził Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa w ramach SESA Polska, a także Stowarzyszenie Akademickie "Tratwa". Był również m.in. diecezjalnym koordynatorem ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz kursów ALPHA. Zainicjował w diecezji tarnowskiej ruch Mężczyzn św. Józefa. Współtworzył Stowarzyszenie "Abraham i Sara" pomagające małżeństwom niepłodnym oraz Fundację "OPES139", pomagającej rodzicom po stracie dziecka. Przez wiele lat był przewodniczącym Rady Fundacji "Kromka chleba", które prowadzi w Tarnowie łaźnię i schronisko dla bezdomnych oraz hospicjum "Via Spei". Był również członkiem Rady Fundacji im. Abpa Jerzego Ablewicza wspierającej zdolną młodzież z diecezji tarnowskiej, pochodzącą z wielodzietnych i niezamożnych rodzin.

W swojej posłudze wiele czasu poświęcał małżeństwom i rodzinom. Od kilkunastu lat jest zaangażowany w ruch Domowego Kościoła oraz Spotkań Małżeńskich. Jest też współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie, a także Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie.

Przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus", mającej na celu ewangelizację uczestników "Przystanku Woodstock". Zorganizował także i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej. Współorganizował również rekolekcje "Winnica Racheli" dla osób potrzebujących duchowego uzdrowienia po grzechu aborcji. Jest absolwentem "Szkoły dla spowiedników". Z jego inicjatywy w diecezji tarnowskiej działa program "Od łez do łaski", będący warsztatami terapeutycznymi dla osób, które doświadczyły przemocy, zwłaszcza seksualnej. Od kilkunastu lat współorganizuje również w Tarnowie coroczne dwudniowe Forum Formacyjne, które gromadzi kilka tysięcy uczestników. Głosi wiele rekolekcji dla kleryków i kapłanów oraz sióstr zakonnych, a także rekolekcje w Internecie. W ostatnich latach występuje jako cotygodniowy komentator Ewangelii w programie telewizyjnym dla dzieci "Ziarno".

Fot. Biuro Prasowe Episkopatu Polski

Z mało znanych faktów z życia biskupa Artura Ważnego wymienić można, że w czasach licealnych był członkiem młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca "Halicz". Swoją pracę magisterską pt. "Problematyka czasu na seminariach Nauka-Religia-Dzieje w Castel Gandolfo" napisał pod kierunkiem teologa i filozofa, laureata Nagrody Templetona,  Ks. Prof. Michała Hellera. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych uczestniczył w wyjazdach misyjnych kleryków do krajów byłego ZSRR. W 2023 roku, już jako biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, odbył podróż misyjną do Brazylii i Boliwii. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę, w tym dwanaście razy jako organizator i przewodnik grup.

Jest autorem kilku książek: "Głębinowi, ale nie denni", "Ewangelia bez taryfy ulgowej", "Jesteś źrenicą Boga", "Warsztat św. Józefa", "Z Maryją poznawać Chrystusa", "Droga dla grzeszników i świętych", "Szczęście ma Imię i Oblicze", "W komunii z Bogiem", "Chrystus naszą Paschą", "Błogosławieni czystego serca".

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

23 kwietnia 2024 r., w uroczystość św. Wojciecha BM, głównego patrona Polski, papież Franciszek mianował bp. Artura Ważnego biskupem sosnowieckim. Jak do tego wyboru odniósł się prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński?

"Jako prezydent Sosnowca, mam duże nadzieje związane z powołaniem Biskupa Ważnego. Liczę, pewnie jak większość wiernych, na zmiany w funkcjonowaniu naszej diecezji. To zadanie będzie trudne, bo myślę, że zaufanie zostało poważnie nadszarpnięte. Jeśli tylko będzie ku temu sposobność, a przed wszystkim wola, deklaruję spotkanie i rozmowę z nowym Biskupem. Choć jako miasto zawiesiliśmy współpracę z diecezją, nie chcemy i nie będziemy ukrywali, że Kościół Rzymskokatolicki jest i będzie stałym elementem życia miasta i jego historii. Konieczna jest jednak naprawa, a nie działania doraźne" – napisał dziś w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.