Teraz gramy:

Title

Artist
Background

GAŃBA – ODCINEK 17 – ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE

Autor: w dniu 2023-03-23

GAŃBA – ODCINEK 17 – ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE

W poprzednim odcinku: Kynrih otrzymuje list od Bednorza, w którym czyta między innymi o "historii, która niebawem dopełni się". Zamyślony wychodzi na radiowe podwórko, gdzie znajduje figurki z chleba, dokładnie takie same, jakie widział w mieszkaniu Poremby.

Piekary Śląskie, 30 sierpnia, godzina 13.05

Malutkie postaci na przyspieszonym nagraniu z monitoringu to pojawiały się, to znikały, wykonując zabawne ruchy jak na filmie slapstickowym. Oryginały nagrań zabrali policjanci, redaktor Kynrih przeglądał ich kopie. Wiedział, że odpowiedź na pytanie – kto podrzucił na patio figurki z mieszkania Poremby – znajduje się między godziną 16.00 a dzisiejszym porankiem. Tak twierdziła jedna ze sprzątaczek, która dokarmia gołębie.

– Marcin, jak jo tu suła ta kasza, to tego tu niy było. Na sto procynt.

Kamera zainstalowana w holu domu kultury obejmowała zasięgiem drzwi oraz niewielki fragment patio – bez miejsca dokarmiania ptaków. Można było jedynie sporządzić listę osób, które tam wchodziły w wyznaczonym czasie. Kynrih powoli dyktował sekretarce:

– 16.12 – praktykantka – ta wyższa

– 16.14 – Adam.

– Który Adam?

– Miedzianowski

– 16.21 – pan około czterdziestki z dwiema dziewczynkami.

Lista stopniowo wydłużała się. W zapisie monitoringu pojawiły się łącznie siedemdziesiąt cztery osoby, z których dziesięć pracowało w radiu, kinie lub domu kultury, a pozostałe przyszły z zewnątrz. Mężczyzn w odpowiednim wieku było dwunastu i tylko dwóch rozpoznanych – prezenter Tomasz oraz redaktor naczelny. Reszta z pewnością przyszła do kina, wśród nich ten, który podrzucił figurki.

W ratuszu trwało nadzwyczajne posiedzenie Komisji Kultury Rady Miasta poświęcone petycji w sprawie odwołania redaktora naczelnego. Na sali obecna była również delegacja protestujących oraz, ze względu na wagę tematu, prezydent. Radni, również ci z ugrupowania rządzącego miastem, świadomi tego, że posiedzenie jest transmitowane w Internecie, stali się wyjątkowo krytyczni.

– Panie prezydyncie, masowy odbiorca domago się wyjaśnień – grzmiał wprost do kamery Jerzy Stopa, przewodniczący Komisji Akustycznej Miejskich Jednostek Kultury.

Po burzliwej dyskusji głos zabrał prezydent.

– Temat jest poważny. Szanuję głosy krytyki, które bardzo wyraźnie wybrzmiały na tej sali. Dlatego jeszcze raz spotkam się z redaktorem naczelnym i wkrótce podejmę decyzję.

Sprawy toczyły się błyskawicznie. Lista anonimowych mężczyzn z patio skróciła się do dwóch. Pozostałych rozpoznali pracownicy domu kultury. Kynrih był w stałym kontakcie z Zawalnym.

– Wpadnij do mnie, jeśli możesz. Pokażę ci listy absolwentów. Nie znaleźliśmy go, ale może tobie jakieś nazwisko wyda się znajome. Znasz tyle osób.

Redaktor miał przed sobą gruby plik kartek z rejestrami. Znudzony przesuwał wzrokiem po kolejnych kolumnach. Nagle drgnął. Na liście absolwentów wydziału biologii trafił na znajome nazwisko … Gabriel Kwiatkowski.

Sponsorem kryminału radiowego "Gańba" jest TAURON, sprzedawca prądu i właściciel strony tauron.pl/oszczednosci