Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mistrzostwa Świata w Katarze 2022. Piękne stadiony i kontrowersje

Autor: w dniu 2022-10-20

Mistrzostwa świata w Katarze nie będą należały do zwyczajnych. Po raz pierwszy w historii mundial zostanie rozegrany w zimę, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką niosą ze sobą te mistrzostwa.

Niejasne okoliczności przyznania organizacji mistrzostw świata

Decyzję o przyznaniu Katarowi organizacji mistrzostw świata ogłoszono w 2010 roku. Wówczas doszło do spotkania byłego prezydenta Francji — Nicolasa Sarkozego, byłego prezydenta UEFA — Michela Platiniego, księcia Kataru, a także osoby powiązanej z PSG. Prawdopodobnie podczas tamtego posiedzenia doszło do zawarcia umowy, dzięki której Katar stał się organizatorem mistrzostw. W wyniku śledztwa wyszło na jaw, że Michel Platini przyjął 2 miliony dolarów niewiadomego pochodzenia. Pieniądze zostały przelane na konto jego 10-letniej córki. W wyniku zamieszania korupcyjnego Francuz stracił posadę w UEFA i zawieszono go w instytucjach piłkarskich na 8 lat, ale później skrócono ten okres do 4 lat. Karę otrzymał również Sepp Blatter, były prezydent FIFY, który wiedział o całym precedensie i przekazał pieniądze prezydentowi UEFA.

Niedawno wyszło na jaw również to, że Nasser Al-Khelaifi, czyli katarski prezes francuskiego PSG szantażem i namowami próbował wymusić organizację turnieju w jego ojczyźnie. Pierwszymi, którzy zgłaszali nieprawidłowości w procedurze wyboru Kataru na organizatora mistrzostw, były kraje, które przegrały walkę o organizację mundialu. Federacje piłkarskie Australii, Anglii i USA uważały, że pojedynczy członkowie Komitetu Wykonawczego oferowali swój głos na organizatora Mistrzostw Świata 2022 w zamian za łapówkę. Prezydent FIFY zdementował te doniesienia, które jak się później okazało, miały w sobie wiele prawdy. Z czasem całą aferą zajęła się nawet amerykańska prokuratura.

Łamanie praw człowieka w Katarze

Nie od dziś wiadomo, że konserwatywne kraje arabskie mają problem z przestrzeganiem podstawowych praw człowieka. W Katarze religia jest bardzo ważna i miesza się z prawami cywilnymi. Złamanie panujących tam zasad grozi dotkliwymi karami. Najcięższą z nich jest śmierć. Ta według prawa w Katarze dotyka osób, które dokonają zdrady małżonka, odejdą od wiary, lub podważą słowa Koranu. Jednak przestępstwem w prawie Islamu, które najbardziej dotyka świat zachodni, jest homoseksualizm. Za obcowanie płciowe z osobą tej samej płci również traci się życie. Przez katarskie władze nieprzestrzegane są prawa do wypowiedzi, wyznania, pracy, miłości, a nawet do ubioru, w jakim można się poruszać.

Restrykcje dotyczące kibiców na Mistrzostwach Świata w Katarze 2022

Katar nie zamierza być bardziej pobłażliwy w swoich zasadach dla przyjezdnych z całego świata. Organizatorzy stawiają sprawę jasno, publikując listę zasad, których muszą przestrzegać kibice na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Katarze. Zbiór zasad liczy aż 16 stron i jest podzielony na 6 rozdziałów, w których opisane są nakazy, a przede wszystkim zakazy, do jakich należy się podporządkować podczas pobytu w Katarze.

Rzeczami, których trzeba unikać w tym kraju według organizatorów, są między innymi odkryte ramiona oraz kolana. Według Katarczyków panie powinny nosić welony w miejscach publicznych, by nie skupiać na sobie uwagi. Jednak restrykcje nie dotyczą wyłącznie kobiet. Obie płcie mają zakaz noszenia biżuterii. Jedynymi wyjątkami są zegarki i obrączki. Z powodów religijnych kibice mają również zakaz wnoszenia między innymi alkoholu, czy mięsa wieprzowego. Nie wolno również puszczać głośno muzyki w trakcie czasu modlitwy, okazywać nadmiernie czułości, czy nawet krzyżować nóg siedząc.

Często są to absurdalne zakazy, które nie mają prawa działać podczas imprezy, jaką jest mundial. Mistrzostwa świata powinny być okazją do zabawy i nawiązywania więzi międzyludzkich. Te restrykcje to kolejny przykład bezsensowności organizowania turnieju w tym kraju.

Śmierć budowniczych stadionów

Podczas ekspresowej budowy stadionów i innych obiektów potrzebnych do organizacji Mistrzostw Świata 2022 zginęło wielu robotników. Przyjechali oni ze słabo rozwiniętych krajów z myślą o zarobku, a otrzymali piekielny skwar i brak poszanowania dla praw pracowniczych i człowieka. Według nieoficjalnych danych przy budowie stadionów życie straciło 7,5 tysiąca osób. Mieszkały one w fatalnych warunkach, nie dostawały jedzenia i pracowały ponad siły. Wszystko było to wymuszone presją czasu, która towarzyszyła organizatorom.

Na stworzenie obiektów wydano rekordową sumę 220 mld dolarów. Dla porównania, podczas organizacji Mistrzostw Świata w 2018 Rosja wydała 11.6 mld dolarów. Niestety jak widać, mimo wszystko zabrakło funduszy na godne warunki i pensje dla pracowników. Robotnicy w końcu postawili się swoim szefom i zaczęli strajk przed siedzibą firmy budowlanej. Pracownicy, którzy nie otrzymali swojej pensji nawet od 7 miesięcy, zostali spacyfikowani. Policja przewiozła protestujących do więzienia, gdzie przebywają w trudnych warunkach.

Świat bojkotuje Mistrzostwa Świata w Katarze 2022

W wyniku wielu skandali związanych z kontrowersyjnym mundialem wiele państw bojkotuje. Sześć francuskim miast ogłosiło, że nie będzie tworzyło stref kibica i rezygnuje z pokazywania meczów Mistrzostw Świata w Katarze 2022 w pubach i barach. Philipp Lahm, była gwiazda reprezentacji Niemiec, czy były francuski piłkarz – Eric Cantona zapowiedzieli, że nie obejrzą ani jednego meczu turnieju na Półwyspie Arabskim.

Głośną formą protestu wykazała się również firma odzieżowa Hummel i reprezentacja Danii. Koszulki tego zespołu zostały zaprojektowane tak, by emblematy na nich były przezroczyste. W ten sposób Duńczycy chcą przekazać, że nie chcą być widoczni na mundialu, przez który zginęły tysiące robotników.

Jak prezentują się grupy na tegoroczny mundial i jakie szanse ma nasza kadra znajdziesz tutaj.

Kto jest faworytem kontrowersyjnych mistrzostw?

Mimo symbolicznych bojkotów mundialu, żadna reprezentacja nie zdecydowała się na rezygnację z  udziału w turnieju. Na mistrzostwa globu wybierają się najsilniejsze reprezentacje narodowe. U ekspertów można porównać zakłady bukmacherskie online i wybrać najkorzystniejszą z ofert na mundial. Pełnoletni gracze mogą wybierać na tej stronie spośród ogromnej puli zakładów bukmacherskich i dopasować ofertę pod siebie. Przy okazji probukmacher.pl daje możliwość korzystania z kodów promocyjnych. 

Według bukmacherów największym faworytem do wzniesienia pucharu jest Brazylia. Jeśli tak by się stało to Canarinhos, zdobyliby rekordowy, szósty tytuł.  Inną drużyną, która według specjalistów ma duże prawdopodobieństwo na końcowy sukces, jest Francja. Trójkolorowi w takim wypadku obroniliby tytuł z Rosji. Bukmacherzy obstawiają również, że finał imprezy będzie najprawdopodobniej rozegrany pomiędzy Francją a Brazylią. Wyniki mistrzostw i ewentualnych zakładów poznamy 18 grudnia 2022 roku.

Artykuł utworzony przez Dawida Żurawskiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.